Dom wolnostojący - Słowino
Działka budowlana 5 200 mkw. z trzema budynkami 13 km od morza.
Budynek mieszkalny wybudowany z muru pruskiego w 1920 r. Budynek parterowy z nieużytkowym poddaszem o powierzchni zabudowy 180 mkw. i powierzchni użytkowej 210 mkw. Budynek częściowo podpiwniczony. Na parterze znajduje się 6 pokoi, kuchnia, spiżarnia i 2 pomieszczenia, w których można urządzić łazienkę. Na poddaszu są 2 pokoje i pomieszczenia strychu. Na drugim poziomie poddasza jest otwarta przestrzeń. We wszystkich pomieszczeniach na parterze na podłogach leży gumolit, w korytarzu i pomieszczeniach na łazienkę podłogi z cegieł. Ściany malowane farbami. Wysokość pomieszczeń ok. 220-230 cm. Dach dwuspadowy kryty dachówką cementową. Okna i drzwi stare, drewniane. Ogrzewanie budynku piecami kaflowymi, w kuchni kuchnia kaflowa.
Na terenie działki znajduje się murowany budynek gospodarczy (była obora) o powierzchni zabudowy 105,84 mkw. oraz murowany budynek stodoły o powierzchni ok. 200 mkw. Budynek obory z dachem krytym eternitem, budynek stodoły ma dach z blachy.
Budynek mieszkalny i budynki gospodarcze znajdują się na działce gruntu o powierzchni 5 200 mkw., prostokąt o wymiarach ok. 44 m wzdłuż ulicy i 200 m w głąb działki. Na terenie działki jest studnia głębinowa, rosną drzewa i krzewy owocowe. Między budynkiem mieszkalnym a drogą dojazdową znajdują się dwie, niezabudowane działki budowlane o powierzchni 800 i 900 mkw. Działka częściowo ogrodzona płotem z siatki, od frontu płot drewniany.
Siedlisko znajduje się w ewidencji konserwatorskiej i podlega ochronie obiektów zabytkowych niewpisanych do rejestru zabytków: zagroda nr 24, czterobudynkowa, wybudowana na planie czworoboku, otwarta z tyłu siedliska, z domem i budynkiem bramnym od frontu. Dom mieszkalny wybudowany w połowie XIX w., murowana obora wybudowana w latach 20-tych XX w. Budynek inwentarsko-stodolny murowany, wybudowany w latach 20-tych XX w. Właściciel nieruchomości znajdującej się w ewidencji, ale niewpisanej do rejestru, chcąc dokonać zmian w wyglądzie budynku, zgłasza tę informację do urzędu gminy, a urząd może (ale nie musi) zasięgnąć opinii konserwatora zabytków.
Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego gminy Darłowo działki położone są na terenie zabudowy mieszkaniowej, usług nieuciążliwych oraz produkcji rolnej o maksymalnym w.i.z. 0.75, oznaczonym symbolem MU-1. Maksymalna wysokość zabudowy 12 m, maksymalnie dwie kondygnacje nadziemne, dopuszcza się trzy, jeśli ostatnia kondygnacja mieści się w dachu stromym. Minimalna powierzchnia biologicznie czynna 30% powierzchni działki, maksymalna powierzchnia zabudowy 50% pow. działki. Działki leżą w strefie konserwatorskiej A. Nowa zabudowa winna nawiązywać linią zabudowy do przeważającej zabudowy istniejącej. Powinna być w typie zabudowy regionalnej, wzorowana na lokalnych typach budynków mieszkalnych i gospodarczych.
Miejscowość Słowino znajduje się w granicach Obszaru Kulturowego „Kraina w Kratkę”. Wieś leży na terenie gminy Darłowo, w odległości 11 km od Darłowa, 14 km od Sławna i 33 km od Koszalina. W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa, kościół i sklep spożywczy.